MM - Žaluzie
Zavolejte nám...
+420 603 736 403
... nebo napište
info@mm-zaluzie.com
Menu

Jak čistit venkovní žaluzie a rolety

Délka čtení: 2 min., 46 sec.
Venkovní žaluzie

S příchodem jara přichází i čas na úklid a údržbu našich domovů. Jednou z nejčastějších oblastí, které se při jarním úklidu často přehlížejí, jsou venkovní žaluzie. Víte, že venkovní žaluzie potřebují taky trochu péče, aby plnily svou funkci co nejdéle? Jak tedy venkovní žaluzie správně čistit?

Venkovní žaluzie a rolety jsou nejen dekorativním prvkem našich domovů, ale také plní důležitou funkci v ochraně před sluncem, ochraně před přehříváním místností v létě a naopak před zbytečnými úniky tepla v zimě. Nicméně, aby venkovní žaluzie zůstaly v dobrém stavu a vydržely vám co nejdéle, je důležité jim věnovat občas trochu péče, pravidelně kontrolovat jejich stav a čistit je. Zde jsou tipy, jak efektivně vyčistit venkovní žaluzie a rolety prodloužit jejich životnost.

1. Začněte odstraněním prachu a hrubých nečistot

Než začnete s hlubším čištěním, je důležité odstranit hrubé nečistoty a nahromaděný prach. S pomocí měkkého kartáče nebo hadříku opatrně setřete venkovní rolety, případně každou lamelu vašich žaluzií. Pravidelné odstraňování prachu nejen zlepší vzhled venkovního stínění, ale také pomůže předejít tvorbě skvrn a znečištění. Postupujte opatrně a vždy ale dbejte na to, abyste nepoškodili lamely venkovních žaluzií. Určitě to s nimi půjde i po dobrém.

2. Pokračujte mytím

Nyní přichází na řadu hlavní část čištění. Sklopte venkovní žaluzie do svislé polohy, připravte si kyblík s mýdlovou vodou, hadřík a pusťte se do mokrého čištění. Namočte hadřík do čistícího roztoku a pečlivě setřete každou lamelu žaluzií. Doporučujeme používat vodu o maximální teplotě 40° Celsia a vyvarovat se agresivním chemikáliím, jako jsou ředidla, rozpouštědla, benzín nebo abrazivní čisticí prostředky, aby nedošlo k poškození žaluzií.

3. Při čištění zkontrolujte stav žaluzií

Zimní počasí dává venkovním žaluziím i roletám zabrat, proto je při čištění také nezapomeňte zkontrolovat. Zkontrolujte, zda se žaluzie plynule otevírají a zavírají, a jestli lze rolety i žaluzie snadno vytahovat i spouštět. Pokud zjistíte větší opotřebení, uvažte o včasné opravě. Nicméně pro větší opravy je lepší obrátit se na profesionály, kteří disponují vhodným vybavením, náčiním a zkušenostmi.

4. Nakonec žaluzie opláchněte a nechte oschnout

Jakmile jste dokončili čištění čistícím prostředkem, vezměte hadřík nebo zahradní hadici a opláchněte žaluzie čistou vodou. Ujistěte se, že odstraníte veškeré zbytky čisticího prostředku, abyste zabránili vzniku skvrn na žaluziích nebo roletách. Po odstranění veškerých nečistot žaluzie lehce pootevřete a nechte je volně proschnout.

S pravidelným čištěním a údržbou budou vaše venkovní žaluzie a rolety vypadat jako nové. Nezapomeňte čistit žaluzie a rolety pravidelně, abyste zachovali jejich vzhled a funkčnost po dlouhou dobu.