MM - Žaluzie
Zavolejte nám...
+420 603 736 403
... nebo napište
info@mm-zaluzie.com
Menu

Srovnání venkovních žaluzií a rolet: Jak vybrat venkovní stínící techn

Délka čtení: 4 min., 27 sec.
žaluzie vs. rolety

Jaké klíčové otázky si položit před nákupem venkovních žaluzií a rolet? Připravili jsme pro vás průvodce výběrem venkovního stínění, který vám pomůže vybrat nejlepší typ venkovního stínění do vašeho domova.

Možná máte dojem, že venkovní žaluzie a venkovní rolety jsou si v jejich funkčnosti velmi podobné. Někteří dokonce tyto dva pojmy často zaměňují. Nicméně oba tyto typy venkovního stínění mají svá specifika, která mohou mít v konečném důsledku zásadní význam. Předtím, než se rozhodnete pro nákup, je vhodné pečlivě zvážit, jakým způsobem by měla stínící technika sloužit vašim potřebám.

Jaké otázky si před výběrem venkovního stínění položit?

  • Chcete mít schopnost pohodlně regulovat množství přírodního světla v místnosti?

  • Chcete mít možnost větrat i tehdy, když jsou okna zastíněná?

  • Snažíte se snížit náklady na vytápění?

  • Potřebujete ochranu před hlukem z okolí?

  • Kladete důraz na zabezpečení proti možným vloupáním?

  • Žijete na místě, kde je běžné silný vítr?

Pohodlná regulace světla v místnosti a větrání: Výhody venkovních žaluzií nad roletami

Klíčovým rozdílem mezi venkovními žaluziemi a roletami je jejich způsob stínění. Žaluzie umožňují regulovat množství světla, které proniká do místnosti, a lze je naklonit podle potřeby. Žaluzie můžete také pohodlně vytahovat a stahovat. Naopak u venkovních rolet jsou lamely fixně spojené a nelze je naklápět. Regulace světla u rolet je tak možná pouze skrz povytažení nebo spuštění lamel. Pokud si tedy přejete mít schopnost plně regulovat množství světla nebo větrat, i když jsou okna zastíněná, budou pro vás lepší venkovní žaluzie.

Bát se u venkovních žaluzií nemusíte ani nedokonalého zastínění. Venkovní žaluzie ZETTA, které mají lamely ve tvaru písmena “Z” do sebe díky tomuto tvaru perfektně zapadají a nepropustí tak do místnosti při zatažení žádné světlo.

Zabraňte úniku tepla: Jak venkovní stínění přispívá ke snížení nákladů na vytápění

Venkovní stínění představuje vynikající izolační prvek, zejména pro domy s tzv. velkoformátovými okny. Při stažení venkovního stínění vzniká mezi oknem a stíněním vzduchový polštář, fungující jako dodatečná izolační vrstva, která brání úniku tepla z místnosti. V letních měsících navíc venkovní stínění zabraňuje přehřívání interiéru. Díky tomu dochází k celkovému snížení potřeby vytápění a chlazení, což v konečném důsledku přináší úsporu energie a finančních prostředků.

Oba typy, předokenní rolety i venkovní žaluzie, aktivně přispívají ke snížení energetické náročnosti domu. Proto jsou zařazeny do programu Nová zelená úsporám, což vám umožňuje získat státní příspěvek na tuto energetickou úsporu.

Bezpečnost a ticho: Výhody venkovních rolet nad žaluziemi

Venkovní žaluzie i venkovní rolety dokáží snížit hluk z okolí doléhající do domu a mají také bezpečnostní funkce. Jelikož jsou ale lamely venkovních rolet napevno spojené, poskytují oproti venkovním žaluziím lepší ochranu.

Při úplném stažení venkovních rolet s pevně spojenými lamelami vytvoříte v místnosti kromě absolutní tmy také silnější protihlukovou bariéru. Venkovní rolety dokáží snížit hladinu zvuku až o polovinu. Navíc mají bezpečnostní funkci, která chrání nemovitost před neoprávněným vniknutím. Můžete je navíc vybavit protizvedacími závažími nebo zámky, což ještě více komplikuje přístup neoprávněným osobám. Na rozdíl od žaluzií jsou rolety odolnější vůči silnému větru. V případě bouřek či krupobití mohou zamezit poškození oken.

Kdy zvolit venkovní rolety

Venkovní rolety doporučujeme zvolit v případě, kdy máte okna orientovaná například do rušné ulice a potřebujete snížit hluk z okolí doléhající do místností a zvýšit bezpečnost svého domu či bytu. Obzvlášť jsou venkovní rolety vhodné do oken v přízemí, případně do výloh obchodů, kde je šance neoprávněného vniknutí do nemovitosti vyšší.

Kdy zvolit venkovní žaluzie

Pokud si chcete v místnosti regulovat množství světla podle potřeby a u toho mít i čerstvý vzduch v místnosti, budou pro vás vhodnější venkovní žaluzie. Další možností je zkombinovat oba typy venkovního stínění tak, abyste z každého z nich získali maximum. Do obytných místností, kde potřebujete regulovat množství světla jako jsou obývací pokoje nebo pracovny, můžete zvolit venkovní žaluzie, do ložnic nebo přízemí můžete zvolit venkovní rolety.