MM - Žaluzie
Zavolejte nám...
+420 603 736 403
... nebo napište
info@mm-zaluzie.com
Menu

Jak čistit žaluzie krok za krokem

Délka čtení: 4 min., 52 sec.
jak_cistit_zaluzie_od_prachu

Většina z nás se pustí do čištění žaluzií až když je na nich prach nebo špína opravdu vidět. Správnou péčí o žaluzie můžete ale prodloužit jejich životnost a zajistit, že budou vypadat jako nové po dlouhou dobu. Jak na čištění žaluzií? Ideální je spojit čištění žaluzií s mytím oken, než se pustíte do skel a rámů, vyčistěte vaše žaluzie. Zde je návod, jak na to

Jak vyčistit horizontální žaluzie?

 1. Vyčistěte žaluzie od prachu

Suché čištění interiérových žaluzií je ideální, pokud jsou vaše žaluzie pouze lehce zaprášené a neobsahují mastnou špínu. Pro tento typ čištění použijte speciální kartáček na žaluzie, švédskou utěrku, nebo vysavač. Dejte si ale pozor na to, aby byl váš kartáček nebo utěrka 100% čistá, jinak vám na žaluziích vzniknout nepěkné skvrny, což je častý problém při čištění žaluzií. Jak čistit žaluzie od prachu?

 • Švédská utěrka: Na setření prachu z lamel je skvělá švédská utěrka, která čistí a leští povrchy současně a zároveň nezanechává šmouhy.

 • Vysavač: Můžete také vyzkoušet vysavač. Při sání však buďte opatrní a snižte výkon na minimum, abyste předešli tomu, že by vysavač “vcucnul” lamely a poškodil je.

 • Speciální kartáčky: Existují také speciální kartáčky s měkkou vrstvou, které jsou určeny k čištění žaluzií. Tyto kartáčky mohou zvládnout několik lamel současně a jsou velmi efektivní. Existují dvoulamelové i pětilamelové čističe. Dvoulamelové čističe fungují podobně jako kleště a umožňují vám ovládat sílu stisku na lamely. Mohou být použity jak při suchém, tak mokrém čištění. Pětilamelové čističe jsou vhodné pouze pro suché čištění, ale mohou vyžadovat určitý trénink při jejich používání.

Jak vyčistit žaluzie pokud na ně nemáte dostatek času? Žaluzie stáhněte dolů, zatemněte a jemně přetřete suchým hadříkem po celé délce lamel odshora dolů. V tomto případě však vynecháte drobný proužek tam, kde se lamely překrývají. Tu největší plochu lamel ale umyjete.

 1. Jak vyčistit interiérové žaluzie od mastnoty

Pokud je na vašich žaluziích (často v kuchyni) mastná špínu, musíte přejít k mokrému čištění. K tomu použijte hadřík z mikrovlákna, který nezanechává šmouhy a dobře absorbuje prach a špínu, nebo již zmíněné speciální kartáčky na žaluzie. Jedním z užitečných triků při mytí žaluzií “vodní cestou” je použít mokré bavlněné rukavice a prsty použít jako čistič lamel. Tím dosáhnete dobrého kontaktu mezi rukou a žaluziemi. Při mokrém čištění je také vhodné použít speciální čisticí přípravek, který nejenže vyčistí lamely, ale také je ochrání před dalším usazováním prachu a nečistot.

čistění žaluzií

Jak čistit vertikální žaluzie?

Vertikální žaluzie můžete čistit stejně jako ty horizontální. Látkové lamely můžete vyčistit hadříkem s trochou obyčejného saponátu nebo se speciálním čističem na žaluzie. Nikdy však nedávejte čisticí přípravky přímo na žaluzie, mohly by na nich vzniknout skvrny, které byste odstraňovali jen těžko.

Pokud špína nebo skvrny s žaluzií vyčistit nejdou, do pračky je dávat ani nezkoušejte. Máte dvě možnosti, a to buď kontaktovat odbornou firmu, která se specializuje na čištění žaluzií, nebo si u výrobce objednat náhradní lamelu, kterou jen za tu starou vyměníte.

Jak čistit plisé žaluzie?

Plisované žaluzie jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí kombinovat funkčnost a eleganci ve svém interiéru. Tyto oblíbené žaluzie jsou dostupné v mnoha barevných odstínech a nabízejí neomezené možnosti v rámci rozměrů, protože se vyrábějí na míru podle vašich potřeb a rozměrů oken. Plisé žaluzie mají speciální harmonikovou strukturu, která vytváří vzduchové komory mezi pruhy textilie, což zvyšuje jejich izolační schopnosti a umožňuje vám filtrovat sluneční paprsky. Pokud se staráte o tyto žaluzie správně, budou vám sloužit mnoho let a stále budou vypadat jako nové. Jedním z důležitých aspektů údržby je pravidelné čištění plisé žaluzií. Jak na to? Přečtěte si náš návod.

Postup praní plisé žaluzií:

 1. Připravte si nádobu nebo vanu s vodou o teplotě přibližně 30°C. Do vody přidejte šetrný prací prášek nebo jemné mýdlo. Je důležité nepoužívat agresivní čisticí přípravky, které by mohly poškodit textilii.

 2. Sundejte plisé žaluzie z okna, složte je do tvaru harmoniky a dodržujte přitom jejich původní ohraničení.

 3. Takto vložte složené plisé do připravené vodní lázně a nechte je namočené po dobu 15 až 20 minut.

 4. Po namáčení pečlivě perte plisé stejnoměrnými a pravidelnými pohyby ve vodní lázni.

 5. Po vyprání rozviňte žaluzii a opláchněte ji v čisté vodě (ne v lázni) nebo ji osprchujte ve sprchovém koutě.

 6. Po opláchnutí plisé složte a vymáčkněte z nich nadbytečnou vodu.

 7. Vyprané plisé žaluzie připevněte ve složeném stavu zpět na okno. Během následujících několika hodin ji několikrát rozviňte, abyste zajistili, že se tkanina neslepí během sušení dohromady.

S pravidelnou údržbou a čištěním budou vaše žaluzie vždy vypadat jako nové a sloužit vám mnoho let.